Co trzeba zrobić, aby wziąć ślub konkordatowy
W Polsce można wziąć ślub cywilny albo ślub konkordatowy. W określonych przypadkach kościół może zgodzić się także tylko na ślub kościelny. Jest to jednak obwarowane wieloma warunkami ze strony prawa kanonicznego. Trzeba poważnie zastanowić się nad rodzajem ślubu. Jeśli chodzi o śluby wyznaniowe, trzeba się do nich przygotować w określony sposób.
Rodzaje ślubów i ich skutki dla prawa
Ślub taki jak konkordatowy pociąga za sobą wszelkie prawa i obowiązki ślubu cywilnego. Dodatkowo jednak jest to także ślub kościelny. Można więc powiedzieć kolokwialnie, że jest to takie dwa w jednym. Małżonkowie posiadają ślub zgodnie z prawem cywilnym i kościelnym danego wyznania. Aby przystąpić do ślubu konkordatowego, trzeba skontaktować się z księdzem katolickim. W Polsce zdecydowana większość obywateli reprezentuje właśnie wyznanie rzymskokatolickie. Nie oznacza to jednak wcale praktykowania tej religii. Wiele osób nie może wziąć ślubu konkordatowego, ponieważ istnieją ku temu poważne przeszkody. Taka przeszkoda to na przykład poprzedni ślub kościelny. Kościół katolicki nie uznaje rozwodów. Można jedynie uzyskać unieważnienie małżeństwa. To jednak nie wszystkim się udaje. To długi i trudny proces.
Próby unieważnienia małżeństwa
Aby wziąć konkordatowy ślub trzeba mieć mówiąc kolokwialnie czystą kartę. Nie można być w oczach kościoła małżonkiem. Nie można zatem mieć ważnego poprzedniego kościelnego albo konkordatowego ślubu. Jednym ze sposobów jest uzyskanie stwierdzenia nieważności małżeństwa. Jeśli chodzi o ten proces, to trzeba bardzo się postarać, aby wskazać mocne dowody. Osoba orzekająca o stwierdzeniu nieważności musi być pewna, że małżeństwo rzeczywiście nie zostało ważnie zawarte. Może tak się zdarzyć, jeżeli jeden ze stron była absolutnie psychicznie niedojrzała do związku albo ukryła coś ważnego przed swoim partnerem. W tej sytuacji orzeka się właśnie tak zwany rozwód kościelny, który jednak wcale nie jest rozwodem a jedynie stwierdzeniem, że małżeństwo nie było ważne od początku.